Społecznościowe mechanizmy finansowania kultury (Joanna Nawrocka)
W ramach dyskusji panelowej chcielibyśmy się przyjrzeć samoorganizacji w kulturze. Podczas debaty omówione zostaną porażki i sukcesy różnorodnych oddolnych dróg finansowania projektów kultury, tj. platformy crowdfundingowe czy mecenat społeczny. Przedstawione zostaną także możliwości 3. sektora w pozyskiwaniu środków na projekty kulturalne, włączając sponsoring tytularny i rzeczowy. Zastanowimy się ponadto nad przeszkodami natury prawnej, biurokratycznej lub instytucjonalnej, które utrudniają lub uniemożliwiają podobne metody finansowania działań kulturalnych.
Wolnorynkowe mechanizmy finansowania kultury (Dorota Ilczuk)
Realizowany w krajach europejskich sposób finansowania kultury ma charakter modelu mieszanego składającego się z różnych form finansowania publicznego oraz prywatnego. Źródła publiczne to wydatki budżetu państwa, wydatki jednostek samorządu terytorialnego oraz zagraniczne środki publiczne, np. fundusze unijne. Do źródeł finansowania prywatnego należą zaś: wydatki organizacji non-profit; wydatki gospodarstw domowych; wydatki przedsiębiorstw w formie sponsoringu, promocji i reklamy, darowizn czy wydatków filantropijnych itp.; środki prywatne firm realizujących swoje cele statutowe.
Przedmiotem rozważań w niniejszym panelu będą różne źródła i formy zaangażowania prywatnego finansowania kultury. Nie będzie to oczywiście przegląd całościowy zagadnienia, ale poruszone zostaną jego wybrane aspekty. Przyjrzymy się więc zaangażowaniu biznesu w sferę kultury (i jej przemysłów); nowym dodatkowym źródłom finansowania kultury; polskim i zagranicznym organizacjom pośredniczącym, działającym na rynku pracy artystów i twórców
Paneliści zostaną poproszeni o podzielenie się własnym doświadczeniem w obszarze finansowania kultury. Odpowiedź na pytanie: „Jak jest, a jak być powinno?” – będzie towarzyszyć naszej dyskusji.
Dedykowane programy Ministra (Andrzej Kosowski)
Tematem panelu będzie finansowanie i wspieranie działalności kulturalnej ze źródeł budżetowych MKiDN w formie programów Ministra oraz środków fundowanych przez sektor prywatny, głównie przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Zakres omawianych wątków obejmować będzie prezentację już istniejących programów MKiDN, proponowane korekty i zmiany, a także postulaty dotyczące nowych programów. Zastanowimy się nad możliwościami rozszerzenia mechanizmu programów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w celu większego udziału rynku kreatywnego w tworzeniu budżetu programów. Weryfikacji poddamy ponadto poziom wkładu własnego oraz poziom i sposób pozyskiwania przychodów z realizacji zadań. Omówimy istniejące i proponowane formy motywacji dla prywatnego sektora gospodarczego do finansowania działalności kulturalnej w formie sponsoringu i mecenatu oraz tytularny charakter udziału sponsora w wydarzeniu kulturalnym.
Mechanizmy finansowania kultury – rozwiązania systemowe i alternatywne
4.12.2017, Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
10:00–10.30 Otwarcie konferencji
10:30–12:30
Społecznościowe mechanizmy finansowania kultury
Moderator: Joanna Nawrocka, Teatr Ochoty
Piotr Kulczycki, Teatr Wolandejski
Rafał Opaliński, Fundacja Dzieci-Dzieciom
Wojciech Walczak, JM Poland, Polska Rada Muzyczna
Weronika Zawadzka, platfroma pomagam.pl
12:30–13:00 Przerwa kawowa
13:00–15:00
Wolnorynkowe mechanizmy finansowania kultury
Moderator: Dorota Ilczuk, Uniwersytet SWPS
Maxymilian Bylicki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Jacek Jung, katowicki oddział Totalizatora Sportowego
Kaya Kołodziejczyk, artystka, choreografka
Piotr Milwiw-Baron, Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej MKiDN
Michał Okińczyc, Lexus
Michał Skuza, Biuro Sponsoringu i Eventów, PKN Orlen
Wojciech Walczak, JM Poland, Polska Rada Muzyczna
15:00–16:00 Przerwa obiadowa
16:00–18:00
Dedykowane programy Ministra
Moderator: Andrzej Kosowski, Instytut Muzyki i Państwa
Mateusz Adamkowski, Departament Mecenatu Państwa MKiDN
Joanna Domańska, Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego
Krzysztof Kaczmar, Fundacja Kronenberga
Jerzy Kornowicz, Związek Kompozytorów Polskich
Magdalena Warejko, Fundacja Sonoris