Narodowy instytut Fryderyka Chopina M K I D N Polskike Radio

Grzegorz Gordat


Biografia

Urodził się 1985r. w Kozienicach. Mieszka i tworzy w Borku, swojej rodzinnej miejscowości. Plecionkarstwem zajmuje się od 2002 roku. Zainteresował się wikliniarstwem dzięki wujkowi, który wyplatał tradycyjne kosze. Wuj swe umiejętności zdobył na drodze klasycznego przekazu międzypokoleniowego. Swoje wyroby wykonuje techniką żebrowo – krzyżową. Powstają różnego rodzaju i wielkości kosze gospodarcze, kosze na kwiaty, koszyczki dekoracyjne i na święconkę, płoty, tacki na owoce, a nawet kosze służące do transportu gołębi. Zajmuje się galanterią, ale jak sam mówi, głównie interesują go wzory tradycyjne.

Uprawnienia instruktorskie z wikliniarstwa zdobył po specjalistycznym kursie w Stowarzyszeniu „Akademia Łucznica”, gdzie obecnie jest wykładowcą. Dyplomowany mistrz w zawodzie koszykarz – plecionkarz oraz członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych (aktualny prezes radomskiego oddziału STL). Wykonuje kosze tradycyjne regionu radomskiego, kozienickiego i Powiśla. Współpracuje z Muzeum Wsi Radomskiej, Stowarzyszeniem SERFENTA z Cieszyna (http://serfenta.pl/pl/) biorąc udział w badaniach etnograficznych dotyczących oceny aktualnego stanu plecionkarstwa w Polsce i Europie oraz grupami rekonstrukcji historycznej.

W Miejskim Domu  Kultury w Dęblinie prowadzi sekcję wikliniarską. Współpracuje z takimi uczelniami jak Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie

Grzegorz Gordat