Narodowy instytut Fryderyka Chopina M K I D N Polskike Radio

Waldemar Wolański


Biografia

Waldemar Wolański – urodzony 27 kwietnia 1957 r. w Białymstoku. Reżyser, dramaturg, pedagog, menadżer kultury. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej Wydziału Lalkarskiego (1980 r.). W  tejże Akademii w 2007 r. zdobył tytuł doktora sztuki, habilitacji dokonał w 2014 r. w PWSFTviT w Łodzi. Jeden z nielicznych w Polsce znawców japońskiego teatru lalek Bunraku. Od 26 lat jest nieprzerwanie dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Swoje kwalifikacje jako profesjonalny menadżer kultury zdobywał m.in. na stażach we Francji, USA i Wlk.Brytanii. Jako reżyser stworzył na przestrzeni ostatnich trzydziestu pięciu lat ponad sześćdziesiąt spektakli w teatrach lalkowych i dramatycznych w całym kraju, jak również wyreżyserował kilka spektakli dla dzieci w Teatrze Telewizji. W swoim dorobku literackim ma ponad trzydzieści oryginalnych scenariuszy teatralnych zrealizowanych w wielu teatrach w Polsce, a także opublikowane artykuły  teatrologiczne i publicystyczne w prasie krajowej i zagranicznej, jak również osiem opublikowanych książek dla dzieci i czytelnika dorosłego.

Prowadził zajęcia we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Akademii Teatralnej w Białymstoku i na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2008 r. do dzisiaj jest nieprzerwanie wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na  Wydziale Animacji i Efektów Specjalnych.

Prezydent jedynej organizacji lalkowej w Polsce Polunima, będącego gałęzią wielkiego  międzynarodowego stowarzyszenia lalkarzy UNIMA. Wielokrotnie odznaczany i nagradzany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużonego dla Miasta Łodzi, Srebrną Odznaką Gloria Artis czy Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Waldemar Wolański