Narodowy instytut Fryderyka Chopina M K I D N Polskike Radio

Maria Stokłosa


Biografia

Maria Stokłosa ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place.

 

Jest autorką spektakli – „Złote Demony” (premiera w MCK Nowy Teatr w Warszawie), „Wylinka” (premiera w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), „Intercontinental” , „MaMa Perform”, „Prawa Półkula”, „Vacuum” - prezentowanych na festiwalach sztuk performatywnych w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii, Finlandii, Rosji i USA. Spektakl „Zatańczmy Chopina“ w jej choreografii, stworzony na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, miał swoją premierę podczas polskiego dnia na Expo 2010 w Szanghaju. Maria Stokłosa jest także autorką ruchu scenicznego do opery Pawła Mykietyna pt. “Czarodziejska Góra.”

 

W latach 2006–2008 była związana z choreografem Jeremym Wade’em, występując w „Glory” oraz „And pulled out their hair…” m.in. w Berlinie, Brukseli, Nowym Jorku, Buenos Aires i Montevideo. Tańczyła także w „Moving the Mirror” Petera Pleyera, „Tuning Scores” Lisy Nelson, „Project Zero Point” Sary Shelton Mann, „Die Zauberflote” Mina Tanaki, i innych. W latach 2008-2011 współtworzyła kolektyw improwizacji muzyki i tańca Melba. Od 2015 współpracuje z choreografką Meg Foley biorąc udział w projekcie Action is Primary w Filadelfii i w Polsce.

 

Współtworzyła z Iloną Trybułą Laboratorium Improwizacji, prowadziła autorski program edukacyjny Lab Nowego Tańca oraz była opiekunką artystyczną projektów dla młodych choreografów - „Kilka kroków do Lutosławskiego” (organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie) oraz „Choreo-Lab Warsaw-Zurich” (organizowanego przez Tanzhaus w Zurichu wraz z Fundacją Burdąg). Prowadzi regularne zajęcia z choreografii w Centrum w Ruchu w Warszawie, a także liczne warsztaty tańca, improwizacji oraz choreografii w Polsce i zagranicą. Organizuje także warsztaty tańca i rezydencje choreograficzne w Studio Burdąg na Mazurach. Od 2014 roku jest przewodniczącą Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca. Jest także inicjatorką i kuratorką cyklu prezentacji choreografii eksperymentalnej „Aktywizm tańca. Przestrzenie choreografii” w Nowym Teatrze w Warszawie.

Maria Stokłosa