Narodowy instytut Fryderyka Chopina M K I D N Polskike Radio

Krzysztof Trebunia-Tutka

Lublin 6 IX 2017


Biografia

Architekt, muzyk, multiinstrumentalista, pedagog.  Z urodzenia i zamiłowania – góral i zakopiańczyk, hołdujący tradycji i walczący o jej przetrwanie. Założyciel i lider rodzinnego zespołu Trebunie-Tutki, który poniósł w świat muzykę polskich górali. Autor audycji radiowych i prelekcji, pomysłodawca i autor płyt z muzyką góralską, juror i konferansjer wielu festiwali. Jako muzyk – nagradzany głównymi nagrodami na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzyki tradycyjnej. Twórca prekursorskiego nurtu Nowej Muzyki Góralskiej, która jest kreatywną kontynuacją muzyki Skalnego Podhala i próbą ocalenia jej dla przyszłych pokoleń. Współpracuje ze znakomitymi artystami z kręgu world music – m.in. Twinkle Brothers, African Head Charge, Urmuli Quintet, Andrew Cronshaw.  

Jest nauczycielem dyplomowanym muzyki góralskiej (od 20 lat kształci młodzież w Tatrzańskim Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem) i wykładowcą studiów podyplomowych „Kultura Podtatrza” w Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej.  
Za swoją twórczość i całokształt pracy wielokrotnie nagradzany, m.in. ministerialną odznaką – Zasłużony dla Kultury Polskiej i Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, a z kapelą rodzinną Trebuniów-Tutków – tytułem „Ambasador Polszczyzny” oraz nagrodą im. Oskara Kolberga.

Krzysztof Trebunia-Tutka